Dx51d Color Coated Galvanized Steel Roll Colorful PPGI Iron Coil
|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Online Technical Service |
| Warranty: | 0 |
Diamond Member Since 2013
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Importers and Exporters
High Repeat Buyers Choice
Exhibition Experience
Fast Delivery
The supplier has import and export rights
More than 50% of buyers repeatedly choose the supplier
The supplier had participated in offline trade shows, you can check the Audit Report for more information
The supplier can deliver the goods within 30 days
Sign In to see all verified strength labels (23)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- TIGA-PPGI
- Standard
- ASTM, JIS, GB, AISI, DIN, BS
- Certification
- ISO, RoHS, IBR
- Surface Treatment
- Coated
- Technique
- Cold Rolled
- Application
- Communal Facilities, Communications&Transportation
- Edge
- Slit edge
- Stock
- Stock
- Steel Grade
- SGCC, Dx51d, Dx52D, Dx53D, S220gd, S250gd, S350gd
- Coating Mass
- Zinc: Z40~275 G/M2
- Coating Material
- Zinc;
- Paint Coating
- PE, SMP, HDP, PVDF, Polyurethane, Easy-Cleaning
- Prime Coating
- Epoxy Primer; Polyester Primer
- Performance
- Anti-Corrosion; Anti-Erode; Anti-Static
- Thickness
- 0.12-1.5 mm
- Length
- Customized
- Parameter
- Paint: Top: 20-25 μm; Back: 7-12μm
- Glossiness
- 35-65°
- Buyer's Feedback
- Highly Complimentary Remarks
- Applicant
- Architecture, Electrical Home Appliances, etc
- Surface
- Matte, Printed, Pressed(Embossed), Filmed
- Tolerance of Thickness
- -0.03 ~ +0.01 mm
- Color
- Ral Color
- Transport Package
- Horizontal / Vertical
- Specification
- Thickness: 0.12~2.5mm / Width: 20-600mm& 600-1250
- Trademark
- HENAN TIGA
- Origin
- China
- HS Code
- 72107010
- Production Capacity
- 3000000 Tons / Year
Product Description
1. Production Processing
The Prepainted Galvanized Steel Sheet is made by proceeding the chemistry treating(the degrease, phosphorus, chromium hydrochloric acid passivation) on the surface of steel sheet (zinc-plated, aluminium-zinc plated, nickel plated,etc.) then draw the coating, again baking.
2. Advantage
Good adornment, anti-erode performance, strong coating adhesive
3. Application
Architecture,electrical home appliances,furniture,communal facilities and communications and transportation.
4. Special PPGI type
PE, Printed, Filmed, Pressed, Matte
5. Package Method
Vertical.Horizontal,standard export seaworthy package,with plastic film,paper film,anti-rust paper,steel plate,strapping,paper corner armor,guard board and lock catch
Specifications :
| Name of Products | Colourful Prepainted Galvanized Steel Plates / Sheets |
| Raw Materials | SGCC / DX51D+Z; SGCD1/DX52D+Z |
| Zinc Coated | Z40-Z275g / M2 |
| Paint coated | Top: 20-25μm / Back: 7-12μm |
| Coating type | PE SMP HDP PVDF |
| Surface process | Printed, Pressed(Embossed), Filmed, Matte, Depurative Color-Coated etc, |
| Coating layer | 2/2 (Double Coated / Double Coated) 2/1 (Double Coated / Single Coated) |
| Thickness | 0.12~1.5 mm |
| Width | 10~600mm; 600~1500mm |
| Color | RAL Color, or following customer's sample |
| Hardness | Soft hard(60),medium hard(HRB60-85),full hard(HRB85-95) |
| Coil Weight | 3~5 Tons |
| ID of Coil | 508 mm / 610 mm |
Commercial conditions
| Payment terms | 30%TT in advance+70% by TT before delivery |
| or Irrevocable 100% L/C at sight | |
| Currency | USD, EURO |
| MOQ | 25 Tons |
| Loading Port | Qingdao, China |
| Transportation | by sea or by train |
| Packing | Long distance seaworthy export packing |
| Origin | China |
| Delivery Time | 10 days on receipt of down payment(cargoes in stock), or 25 days on receipt of Downpayment (without stock) |
| Remarks | Insurance is all risks & war risks |
| MTC 3.1 will be handed on with shipping documents | |
| We accept SGS certificatation test |




FAQ (Frequently Asked Questions)
Q: What is your major market?
A:70% for exporting. our major is Africa, the Middle East Latin America, Central Asia, Southeast Asia.
Q: Why is your product best quality--low price?
A: We have self-owned production factory, we have hundreds of skilled & professional workers, we could accquire competitive raw steels, the most important we are familiar with processing the products and handling exporting, also we have a long-term cooperative shipping companies so we can save sea freight.
Q: What is the MOQ?
A:With the goods in stock, 5 tons are okay. For customized and special orders, 25 tons for each size.
Q: Is it OK to print my logo on steel sheet products?
A: Yes. please inform us formally and provide your logo before our production.
Q: How long is your delivery time?
A: Generally it could be 10 days to be loaded on board if the goods are in stock. or it is 10-25 days if no stock, it is according to the quantity ordered.
Q: Do you provide samples ? is it free or extra ?
A: Yes, we could offer the sample for free but we will not bear the postage
Q: How do you make our business long-term and good relationship ?
A: beside good quality products and competitive price to ensure our customers' benefits; We regard every customer as our friend and we sincerely do business and also make friends with them, no matter who they are or where they come from.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Steel Coil
- prepainted steel coil-PPGI&PPGL
- Dx51d Color Coated Galvanized Steel Roll Colorful PPGI Iron Coil
Related Categories
Hot Searches
More