|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | 3 Months |
| Warranty: | 1 Year |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| product name | cold rolled steel coil |
| base materials | hot rolled steel coil |
| steel grade | SK2,SK3,SK4,SK5,SK6,SK7,T7,T10,T12,etc |
| thickness range | 0.5mm-3mm |
| thickness tolerance | -0.02mm-+0.01mm |
| width tolerance | ±2mm |
| package method | vertical and horizontal,normally horizontal with standard export seaworthy package |
| main applications | automotive,pipes and tubes,consumer durables,industrial & engineering;metal furniture,metal packaging,electrical panels,construction & infrastructure,etc |