Galvanized Galvalume Gi Corrugated Wavy Steel Roofing Sheet for Roof and Wall Cladding
|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Installation Instruction |
| Warranty: | 12 Months |
Diamond Member Since 2013
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Importers and Exporters
High Repeat Buyers Choice
Exhibition Experience
Fast Delivery
The supplier has import and export rights
More than 50% of buyers repeatedly choose the supplier
The supplier had participated in offline trade shows, you can check the Audit Report for more information
The supplier can deliver the goods within 30 days
Sign In to see all verified strength labels (23)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- tiga
- Type
- Steel Plate
- Standard
- ASTM, AISI, GB, JIS, DIN, BS
- Certification
- ISO, IBR, SGS;BV
- Surface Treatment
- Galvalume (Afp)
- Technique
- Cold Rolled
- Application
- Mold & Dies, Ship Plate, Boiler Plate, Container Plate, Flange Plate, Construction Materials,Roofing
- Special Use
- Cutting Tools, High-strength Steel Plate, Wear Resistant Steel
- Stock
- Stock
- Width
- 600mm-1250mm
- Length
- According to Customer's Requirment
- Hardness
- 55 - 85 HRC
- Zinc Coating
- Az30-180G/M2
- Spangle
- Minimized/Regular
- Use
- Door, Window, Building, Roofing Tile,House,Ceilli
- Pallet Weight
- 2-3tons (as Customer's Requirment)
- Transport Package
- Export Standard Package or as Customer's Request
- Specification
- 0.12-1.5mm;
- Trademark
- TIGA GROUP
- Origin
- Henan, China
- HS Code
- 72106100
- Production Capacity
- 300000ton/Year
Product Description
Factory Price Aluminium Zinc Sheets Galvalume Iron Roof Types Corrugated Roofing Sheet Price












1. Application:
1) Exterior decoration of buildings: Roof and wallboards of industrial, commercial, residential and public facilities.
2) Interior decoration of buildings: Wallboards, ceiling boards, partition boards, fireproof doors
3) Building accessories: Window panels, signboards.
4) Home appliances: Oil/gas boilers, rice buckets, portable gas burners.
2. Advantages of our Corrugated Tile:
1) Produced under complete quality control system--ISO9001.
2) It is light, easy to be installed.
3) Eco-friendly material, can be uesd several times and recycled.
4) Shorter construction period, longer using times.
9. Packaging: Wrapped by Kraft Paper + Steel Sheet, Then packed on pallets by steel strips.
10. Shipping: 25 tons per 20' container
11. OEM Service Offered, Sample Service Offered
12. Main Markets: Europe, Africa, South America, Southeast Asia ect.
3. Packaging Details:
Standard sea worthy export packing:
1)Water proof paper covered with steel sheet on the top of products;
2)Bundle by steel strip with iron pallet;
3)Water proof paper covered by whole steel sheet;
4)Bundel by steel strip with iron pallet.
| Corrugated Plate | |
| Base material | Aluzinc/Galvalume/Zincalume steel sheet |
| Thickness | 0.12mm-1.50mm |
| Width | 665mm,750mm,762mm,800mm,850mm,900mm,914mm,1000mm,1100mm,1200mm |
| Technique | Cold rolled->hot dipped galvalume->color coated galvalume->corrugated steel sheet |
| Feature | Roofing Steel Sheet have excellent performance of decoration |
| Characteristic | 1:weather proof 2:heating insulation 3:fireproof 4:anti-rust 5:sound insulation 6:long life span:more than 15 years |
| Application field | 1:construction:prefabricated house,steel house,mobile house,modular house,villa,bungalow design,portable house/carbin,ready made house,kiosk booths,steel building... 2:container manufacturing 3:household appliances and furniture 4:vehicle and vessel anufacturing |
| Tolerance | Thickness: +/-0.02mm Width:+/-2mm |
| MOQ | 5 Ton |
| Certificate | CE,SGS, ISO,BV and accept to inspect by the third part |
| price terms | FOB,CRF,CIF,EXW all acceptable |
| Delivery Detail | inventory About 3-5; custom-made 10-15;according to order's quantity. |
| Loading port | any port in China |
| Packing | standard export packing (inside:water proof paper,outside:steel covered with strips and pallets) |
| Payment Terms | T/T, L/C at sight,West Union,D/P,D/A,Paypal |
| Container size | 20ft GP:5898mm(Length)x2352mm(Width)x2393mm(High) |
| 40ft GP:12032mm(Length)x2352mm(Width)x2393mm(High) | |
| 40ft HC:12032mm(Length)x2352mm(Width)x2698mm(High) | |












1. Application:
1) Exterior decoration of buildings: Roof and wallboards of industrial, commercial, residential and public facilities.
2) Interior decoration of buildings: Wallboards, ceiling boards, partition boards, fireproof doors
3) Building accessories: Window panels, signboards.
4) Home appliances: Oil/gas boilers, rice buckets, portable gas burners.
2. Advantages of our Corrugated Tile:
1) Produced under complete quality control system--ISO9001.
2) It is light, easy to be installed.
3) Eco-friendly material, can be uesd several times and recycled.
4) Shorter construction period, longer using times.
9. Packaging: Wrapped by Kraft Paper + Steel Sheet, Then packed on pallets by steel strips.
10. Shipping: 25 tons per 20' container
11. OEM Service Offered, Sample Service Offered
12. Main Markets: Europe, Africa, South America, Southeast Asia ect.
3. Packaging Details:
Standard sea worthy export packing:
1)Water proof paper covered with steel sheet on the top of products;
2)Bundle by steel strip with iron pallet;
3)Water proof paper covered by whole steel sheet;
4)Bundel by steel strip with iron pallet.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Roofing Sheet
- galvalume roofing sheet
- Galvanized Galvalume Gi Corrugated Wavy Steel Roofing Sheet for Roof and Wall Cladding
Related Categories
Hot Searches
- Stainless Steel Sheet Factories
- Sheet Material Factories
- Galvanized Steel Sheet Factories
- Sheet Steel Factories
- Corrugated Roofing Sheet Galvanized Aluminum
- Galvanized Steel Roofing Sheet
- Corrugated Roofing Sheet Material
- Galvanized Corrugated Roofing Steel Sheet
- Corrugated Color Roofing Sheet
- Aluzinc Steel Coil Bulkbuy
More