|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Steel Plate |
| Standard: | ASTM, AISI, GB, JIS, DIN, BS |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
The Roof Panels made by our Roll Forming Machine have beautiful appearance and different spangles .
They are widely used in gardens, factories, resorts, hotels, exhibition halls, vacationlands,ancient architectures and modern villas.
|
Technique of production |
Double painting and double baking process Double painting and one baking process |
| Standard | AISI,ASTM,GB,JIS |
| Material | SGCC,DX51D,DX52D,DX53D |
| Brand | TIGA Steel |
| Thickness | 0.3-0.8mm(or as per customer's requirements) |
| Width | 665-1070mm( normal 950, 960, 1050mm, etc) |
| Length | 2000-5000 meters(common) |
| Tolerance | "+/-0.02mm |
| Zinc coating | 30-275g/m2 |
| Painting | Top: 15 to 25 um (5 um + 12-20 um) back: 7-25 um |
| Surface coating type |
PE(regular), SMP, HDP, PVDF |
| Surface coating color |
ALLColors in RAL Cards |
| Coil Weight | 3-8 tons |
| Certification | ISO 9001-2008,SGS,CE,BV |
| MOQ | 20 TONS (in one 20ft FCL) |
| Delivery | 15-25 days |
| Monthly Output | 10000 tons |
| Payment | T/T, LC, Western Union, Paypal |
1. Acid and alkali resistant
2. Strong waterproof
3. Super bending force
4. Frost resistance
5. Fire resistance
6. High temperature resistance
7. Good anti-aging effect
Galvanized tile has advantages including beautiful, classical appearance and graceful taste. It can be widely used in village, hotel, exhibition, vocation village, family construction and outdoor decoration.










