|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Steel Plate |
| Standard: | ASTM, AISI, GB, JIS, DIN, BS |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| product name | glazed prepainted metal roofing sheets |
| thickness range | normal 0.3mm -0.8mm, or customized |
| width range | 828mm, 1050mm, or customized |
| zinc or aluzinc coating | zinc coating: 30-275g/m2, or customized |
| aluzinc coating: 25-185g/m2, or customized | |
| paint layer | top: 15 to 35 microns; back: 7-35 microns |
| surface coating type | PE(normal), SMP, DHP, PVDF |
| surface color | all colors in RAL cards, or customized |
| package method | standard export seaworthy package |
| main applications | metal construction materials, mainly for roof,fence,ceiling,siding,facade panels,etc |









