Easy Erase Writing Green Board Magnetic Whiteboard Steel Sheet Roll
|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Standard: | ASTM, JIS, GB, AISI, DIN, BS |
| Certification: | ISO, RoHS, IBR |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- 0.12-1.2*10-1250mm
- Surface Treatment
- Coated
- Technique
- Cold Rolled
- Application
- Roofing Sheet, Electric Appliances
- Edge
- Slit edge
- Stock
- Stock
- Color
- Ral Color Code or Color Sample
- Base Material
- Galvanized Cold Rolled Coil
- Paint
- PE, SMP, HDP, PVDF
- Usage Type
- Roofing Tile, Electric Appliances
- Paint Brand
- Nippon/Kzonobel
- Coil Weight
- 3~5ton
- Warranty
- 6-20 Years
- Usage
- Home Appliances
- Coating Type
- 2/2, 2/1 Coating
- Inner Diameter
- 508mm;610mm
- 180degree Bend
- 0-3t
- Impact
- 9j
- Zinc Coating
- 40-275G/M2
- Top Paint Layer
- 15-35microns
- Back Paint Layer
- 7-35microns
- Transport Package
- Seaworthy Package
- Specification
- 0.13-1.5*10-1250mm
- Trademark
- TIGA
- Origin
- China(Mainland)
- HS Code
- 7210701000
- Production Capacity
- 3, 000, 000 Ton/Year
Product Description
1. Production Processing
The Prepainted Galvanized Steel Sheet is made by proceeding the chemistry treating(the degrease, phosphorus, chromium hydrochloric acid passivation) on the surface of steel sheet (zinc-plated, aluminium-zinc plated, nickel plated,etc.) then draw the coating, again baking.
2. Advantage
Good adornment,anti-erode performance,strong coating adhesive
3. Application
Architecture,electrical home appliances,furniture,communal facilities and communications and transportation.
4. Special PPGI type
PE, Printed, Filmed, Pressed, Matte
5. Package Method
Vertical.Horizontal,standard export seaworthy package,with plastic film,paper film,anti-rust paper,steel plate,strapping,paper corner armor,guard board and lock catch
| Name | Prepainted Galvanized Steel Coils |
| Type of substrate |
Hot dip galvanized, Galvalume, Electro galvanized, Cold rolled steel, Aluminium |
| Thickness | 0.13-1.5mm |
| Tolerance | Thickness: ±0.01mm |
| Width | 600-1250mm ( Normal:1250, 1200,1000, 914, 900, 762, 750mm) |
| Top Paint | 15-35 micron(Normal:10-20mic) |
| Back paint | 7-35 micron(Normal:5-7mic) |
| Coil weight | 3-5 tons or as your requirement. |
| ID | 508/610 mm |
| Grade | SGCC/DX51D+Z, DX52D+Z, SGCD/DX53D+Z,SGCE/DX54D+Z, SGCH |
| Coating type | Top paint: PE, SMP, HDP, PVDF, PU |
| Functions: Decorative, Machinability, Weather resistance, Scrath resistance, Stain resistance, Chemical resistance, Adhesion resistance |
|
| Primer paint: Polyurethane, Epoxy, PE | |
| Functions:Machinability,Corrosive resistance,Adhesion, Scrath resistance |
|
| Back paint: Epoxy, Modified polyester | |
| Functions: Scrath resistance, Bending adhesion, Corrosive resistance | |
| Packing | Standard export package .Plastic film in the first layer,second layer is Kraft paper. Third layer is galvanized sheet. |
| Application | Building industry, structural use, roofing, commercial use, household appliance, industry facilities, office buildings |












Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Steel Coil
- New Design-Printed Steel Coil
- Easy Erase Writing Green Board Magnetic Whiteboard Steel Sheet Roll