SGCC Factory 800mm 900mm Steel Hot Dipped Corrugated Aluzinc Roofing Sheet
|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | 3 Months |
| Warranty: | 1 Year |
Diamond Member Since 2013
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Importers and Exporters
High Repeat Buyers Choice
Exhibition Experience
Fast Delivery
The supplier has import and export rights
More than 50% of buyers repeatedly choose the supplier
The supplier had participated in offline trade shows, you can check the Audit Report for more information
The supplier can deliver the goods within 30 days
Sign In to see all verified strength labels (23)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- 0.13-0.8*665/800/820/900/1050mm
- Type
- Steel Plate
- Standard
- ASTM, AISI, GB, JIS, DIN, BS
- Certification
- ISO, RoHS, IBR
- Surface Treatment
- Galvanized
- Technique
- Cold Rolled
- Application
- Mold & Dies, Ship Plate, Boiler Plate, Container Plate, Flange Plate
- Special Use
- Cutting Tools, Measuring Tools, Cutters in Common Steel, High-strength Steel Plate, Wear Resistant Steel, Silicon Steel
- Stock
- Stock
- Place of Origin
- China (Mainland)
- Material
- Dx51d, SGCC, Sgch
- Thickness
- 0.12-0.8mm
- Length
- 1.8m-11.8meters
- Width
- 665-1020mm
- Zinc Coating
- 40G/M2-275G/M2(G30-G60)
- Tile Type
- Corrugated, Trapezoidal, Glazed, etc
- Spangle
- Regular,Large,Small,Mini Spangle
- Surface
- Chromate/Oiled/Dry/Passivated
- Base Material
- Cold Rolled Steel Coil
- Usage
- Roofing, Sandwich Panel, Cladding
- Lifetime
- 10-20 Years
- Tolerance
- T:+/-0.02mm; W:+/-2mm
- Package
- Standard Seaworthy Export Packing
- After Corrugate
- 665/800/840/900/1050mm
- Transport Package
- Seaworthy Export Package
- Specification
- 0.12-0.8mm
- Trademark
- TIGA
- Origin
- China
- HS Code
- 72106100
- Production Capacity
- 200, 000 Tons/Year
Product Description
1. Brief Introduction
It is a plain carbon steel sheet coated in a galvanizing process that applies a barrier of zinc to
insulate it from the elements. Most of the corrugated roofing and siding products seen today
and for many years past are made with a galvanized finish
2. Roofing Sheet Finish
As with almost any product the finish of the galvanized metal finish will change over time. After
a period of time, the surface will appear to have a white oxide look. When this happens the
material is actually protecting itself from further damage. We stock and sell several corrugated
and decking panels in either a (G-60) or (G-90) level of galvanizing
3. Application scope
It is most commonly used for commercial, agricultural, and industrial purposes, however, it is
now also being recognized as an excellent form of residential roofing
4. Advantages
A normal steel sheet will rust almost immediately, but galvanizing will protect the steel. This
galvanized, eltro-coated, hot-dipped process produces a silvery look or spangled finish. As
a standard, several of our industrial metal siding, metal roofing, metal decking, corrugated
metal panels and accessories are made in galvanized steel
5. Technical Processing
Hot rolled steel coil -->Cold rolled- >hot dipped galvanized> corrugated-->packing
6. Common size as follows
1) 762mm to 665mm(ater corrugated)and 9 waves
2) 914mm to 750mm(after corrugated)and 11 waves
3) 1000mm to 890 or 900mm(after corrugated and12or14waves
It is a plain carbon steel sheet coated in a galvanizing process that applies a barrier of zinc to
insulate it from the elements. Most of the corrugated roofing and siding products seen today
and for many years past are made with a galvanized finish
2. Roofing Sheet Finish
As with almost any product the finish of the galvanized metal finish will change over time. After
a period of time, the surface will appear to have a white oxide look. When this happens the
material is actually protecting itself from further damage. We stock and sell several corrugated
and decking panels in either a (G-60) or (G-90) level of galvanizing
3. Application scope
It is most commonly used for commercial, agricultural, and industrial purposes, however, it is
now also being recognized as an excellent form of residential roofing
4. Advantages
A normal steel sheet will rust almost immediately, but galvanizing will protect the steel. This
galvanized, eltro-coated, hot-dipped process produces a silvery look or spangled finish. As
a standard, several of our industrial metal siding, metal roofing, metal decking, corrugated
metal panels and accessories are made in galvanized steel
5. Technical Processing
Hot rolled steel coil -->Cold rolled- >hot dipped galvanized> corrugated-->packing
6. Common size as follows
1) 762mm to 665mm(ater corrugated)and 9 waves
2) 914mm to 750mm(after corrugated)and 11 waves
3) 1000mm to 890 or 900mm(after corrugated and12or14waves
| Product | Hot Dipped Corrugated Aluzinc Roofing Steel Sheet |
| Base material | Aluzinc Steel Coil |
| Material Grade | SGCC / SGCH / DX51D+Z / DX51D+AZ, etc |
| Thickness | 0.12-0.8mm |
| Width before corrugation | 750mm,762mm,800,900mm,914mm,1000mm ,1200mm |
| Tolerance | Thickness: +/-0.02mm Width:+/-2mm |
| Zinc-coating | 40g/m2-275g/m2(G30-G60). |
| Technique | Hot rolled steel coil > Cold rolled>hot dipped galvanized>corrugated |
| Terms | Raw material width 762mm,after corrugated width 665mm:9 waves Raw material width 914mm,after corrugated width 800mm:11 waves Raw material width 1000mm,after corrugated 890/900mm:12 or 14 waves |
| Feature | Roofing Steel Sheet have excellent performance of decoration, corrosion resistance etc. |
| Export package | Waterproof paper, galvanized steel covered and steel strip packed |
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Roofing Sheet
- galvalume roofing sheet
- SGCC Factory 800mm 900mm Steel Hot Dipped Corrugated Aluzinc Roofing Sheet
Related Categories
Hot Searches
More