|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Online Technical Service |
| Warranty: | 12 Months |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Standard | AISI,ASTM,GB,JIS |
| Material | SGCC,DX51D,DX52D,DX53D |
| Brand | TIGA Steel |
| Thickness | 0.14-0.8mm(or as per customer's requirements) |
| Width | 665-1070mm( normal 665, 800, 900, 1070mm, etc) |
| Length | 1830-5800 meters(common) |
| Tolerance | "+/-0.02mm |
| Zinc coating | 30-275g/m2 |
| Color | Blue, red, offwhite, RAL color code or based on sample |
| Pallet Weight | 1-3 tons, or based on your requirements |
| Certification | ISO 9001-2008, SGS, CE, BV |
| MOQ | 25 TONS (in one 20ft FCL) |
| Delivery | 15-25 days |
| Monthly Output | 10000 tons |
| Payment | T/T, LC, Western Union, Paypal |



