Dx51d Galvanized Alu Zinc Calamine Cheap Gi Corrugated Steel Roofing Sheet
|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Steel Plate |
| Standard: | ASTM, AISI, GB, JIS, DIN, BS |
Diamond Member Since 2013
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Importers and Exporters
High Repeat Buyers Choice
Exhibition Experience
Fast Delivery
The supplier has import and export rights
More than 50% of buyers repeatedly choose the supplier
The supplier had participated in offline trade shows, you can check the Audit Report for more information
The supplier can deliver the goods within 30 days
Sign In to see all verified strength labels (23)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- 0.12-1.2 * 665-1070mm roof plate
- Certification
- ISO, RoHS, IBR
- Surface Treatment
- Galvanized
- Technique
- Cold Rolled
- Application
- Mold & Dies, Ship Plate, Boiler Plate, Container Plate, Flange Plate
- Special Use
- Cutting Tools, Measuring Tools, Cutters in Common Steel, High-strength Steel Plate, Wear Resistant Steel, Silicon Steel
- Stock
- Stock
- Spangle
- Minimum, Small, Big, Zero, Skin Pass
- Thickness
- 0.12-1.2mm
- Length
- 1000mm-11800mm
- Surface
- Galvanized
- Width
- 665-1070mm
- Place of Origin
- China (Mainland)
- Zinc Coating
- 30-275G/M2
- Material
- Dx51d, SGCC
- Color
- Galvanized
- Tile Type
- Corrugated, Trapezoidal, Glazed, etc
- Lifetime
- 15-20 Years
- Quality Standard
- SGCC, Dx51d, ASTM A653, JIS G3302
- Grade
- SGCC, Dx51d+Z
- Thickness Tolerance
- +/-0.02mm
- Usage
- Roof/Wall/Fencing/Siding
- Transport Package
- Seaworthy Export Package
- Specification
- 0.12-1.2mm
- Trademark
- TIGA
- Origin
- China
- HS Code
- 72104100
- Production Capacity
- 200, 000 Tons/Year
Product Description
DX51D Galvanized alu zinc Calamine Cheap Gi Corrugated Steel Roofing Sheet
Calamine Galvanized Corrugated Sheet Brief Introduction:
Corrugated metal roofing sheets have characteristics of light weight, high strength, rich in color,quick and easy construction, anti-earthquake, anti-fire and long life, maintenance free. To meet various customer needs, we provide a large variety of corrugated steel sheets.
Calamine Galvanized Corrugated Sheet Features of galvanized Roofing Sheet:
Galvanized tile has advantages including beautiful, classical appearance and graceful taste. It can be widely used in village, hotel, exhibition, vocation village, family construction and outdoor decoration.
Calamine Galvanized Corrugated Sheet Specifications:
Calamine Galvanized Corrugated Sheet Brief Introduction:
Corrugated metal roofing sheets have characteristics of light weight, high strength, rich in color,quick and easy construction, anti-earthquake, anti-fire and long life, maintenance free. To meet various customer needs, we provide a large variety of corrugated steel sheets.
Calamine Galvanized Corrugated Sheet Features of galvanized Roofing Sheet:
- It is imitated ancient glazed tiles,with beatiful appearance, Many colors available, with elegant and noble looking.
- Easy to be maintained and long life.
- It is light, easy to be installed and dismentale.
- It has the characteristics of fireproof and resistance of wind.
- More suitable for coastal areas.
- It can be recycled and good for environments.
Galvanized tile has advantages including beautiful, classical appearance and graceful taste. It can be widely used in village, hotel, exhibition, vocation village, family construction and outdoor decoration.
Calamine Galvanized Corrugated Sheet Specifications:
| Brand | TIGA |
| Standard | AISI,ASTM,GB,JIS |
| Material | SGCC,DX51D |
| Thickness | 0.125-1.2mm(or as per customer's requirements) |
| Width | 665-1070mm( normal 665, 800, 900, 950, 960, 1050mm, etc) |
| Length | 1200-5800 meters(common) |
| Tolerance | +/-0.02mm |
| Zinc coating | 30-275g/m2 |
| Certification | ISO 9001-2008,SGS,CE,BV |
| MOQ | 20 TONS (in one 20ft FCL) |
| Delivery | 15-25 days |
| Monthly Output | 10000 tons |
| Payment | T/T, LC, Western Union, Paypal |










Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Roofing Sheet
- galvalume roofing sheet
- Dx51d Galvanized Alu Zinc Calamine Cheap Gi Corrugated Steel Roofing Sheet
Related Categories
Hot Searches
- Galvanized Steel Factories
- Stainless Steel Sheet Factories
- Galvanized Steel Sheet Factories
- Galvanized Steel Material Factories
- Roof Building Steel Sheet
- Used Corrugated Roof Sheet
- Galvanized Sheet Steel Corrugated
- Steel Corrugated Roof Sheet
- Galvanized Corrugated Steel Roofing
- Corrugated Roof Bulkbuy
More