Factory Price High Quality 914mm 1219mm Width Color Coated PPGL/PPGL Steel Coils
|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Standard: | ASTM, JIS, GB, DIN |
| Certification: | ISO, RoHS, IBR |
Diamond Member Since 2013
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Importers and Exporters
High Repeat Buyers Choice
Exhibition Experience
Fast Delivery
The supplier has import and export rights
More than 50% of buyers repeatedly choose the supplier
The supplier had participated in offline trade shows, you can check the Audit Report for more information
The supplier can deliver the goods within 30 days
Sign In to see all verified strength labels (23)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- TIGA-PPGI-240630
- Surface Treatment
- Coated
- Technique
- Cold Rolled
- Application
- Roofing Sheet
- Edge
- Slit edge
- Stock
- Stock
- Base Materials
- Cold/Hot Rolled Steel Coil
- Aluminum Composition
- 55% Aluminium
- Zinc Coating
- 60-275G/M2
- Thickness
- 0.14-1.5mm
- Width
- 20-600mm 600-1250mm
- Coil ID
- 508mm/610mm
- Surface
- Printed,Filmed,Pressed,Matte
- Grade
- SGCC, Sgcd, Dx51d+Az, S220gd+Az
- Quality Standard
- En10142/En10346/En10169/JIS3302
- Weight
- 1-8t, Usually 3-5t
- Thickness Tolerance
- +/-0.02mm
- Shipment
- Container or Bulk Vessel
- Delivery
- Within 30 Days After Received Deposit or L/C
- Color
- Ral
- Length
- Coil or as Customers' Requirement
- Transport Package
- Vertical or Horizontal
- Specification
- 0.16mm-0.8mm
- Trademark
- TIGA
- Origin
- China
- HS Code
- 72104900
- Production Capacity
- 300000tons/Year
Product Description
1. introduction
PPGI is pre-painted galvanized iron, also known as pre-coated steel, coil coated steel, color coated steel etc, typically with a hot
dip zinc coated steel substrate, that is the galvanized steel is painted before forming, as opposed to post painting which occurs after forming.
2. Main Features
1)Anti-corrosive
2)Cheap
3)Reliable
4)Strong toughness
5)Comprehensive protection
6)Save time and energy
3. Applicant:
1.Construction: (Outside) workshop, agricultural warehouse, residential precast unit, corrugated roof, wall, rainwater drainage pipe, terrace, retailer booth, roller shutter door(Inside) door, light steel roof structure, ceiling, elevator, stairway, vent gutter.
2.Electrical appliance: refrigerator, washer, switch cabinet, instrument cabinet, air conditioning, micro-wave oven, bread maker.
3. Furniture: central heating slice, lampshade, chifforobe, desk, bed, locker, bookshelf
4.Others: garbage can, billboard, timekeeper, typewriter, instrument panel, weight sensor, photographic equipment.





PPGI is pre-painted galvanized iron, also known as pre-coated steel, coil coated steel, color coated steel etc, typically with a hot
dip zinc coated steel substrate, that is the galvanized steel is painted before forming, as opposed to post painting which occurs after forming.
2. Main Features
1)Anti-corrosive
2)Cheap
3)Reliable
4)Strong toughness
5)Comprehensive protection
6)Save time and energy
3. Applicant:
1.Construction: (Outside) workshop, agricultural warehouse, residential precast unit, corrugated roof, wall, rainwater drainage pipe, terrace, retailer booth, roller shutter door(Inside) door, light steel roof structure, ceiling, elevator, stairway, vent gutter.
2.Electrical appliance: refrigerator, washer, switch cabinet, instrument cabinet, air conditioning, micro-wave oven, bread maker.
3. Furniture: central heating slice, lampshade, chifforobe, desk, bed, locker, bookshelf
4.Others: garbage can, billboard, timekeeper, typewriter, instrument panel, weight sensor, photographic equipment.
| Base Material | Hot Dip Galvanized Steel Sheet,Hot Dip Al-zinc Coated Steel Sheet |
| Steel Grade | DX51D,DX52D,DX53D,SGCC |
| Zinc Coating | zinc 30-z275, AZ 30-Az275 |
| Thickness | 0.12mm-0.8mm |
| Width | 10mm-1250mm |
| Tolerance | -0.02mm~+0.02mm |
| ID | Ø508mm,Ø610mm |
| Top Coating | PE,PVDF,HDP,SMP |
| Coating Type | 2/2 ,2/1 coating |
| Top Paint Layer | 20-25μm |
| Back Paint Layer | 7-12μm,20-25μm |
| Glossiness | 35--65° ±5° |
| Quality Standard | En10142, En10346, En10169, JIS3302, ASTMA755M, GB/T12754 |
| Color | RAL Color,wood /camouflage color plate,marble,pressed plate |
| Weight of Coil | usually3-5 ton, or as per your need |
| Package Method | Fully seaworthy export packing |
| Certificate | ISO9001,ISO14001,SGS |
| Advantage | Good adornment,anti-erode performance,strong coating adhesive |
| Price Terms | FOB,CIF,CFR |
| Special PPGI type | Printed,Filmed,Pressed,Matte |





Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Steel Coil
- prepainted steel coil-PPGI&PPGL
- Factory Price High Quality 914mm 1219mm Width Color Coated PPGL/PPGL Steel Coils
Related Categories
Hot Searches
More