Blue Color Corrugated Aluzinc Steel Sheet Roofing Sheet Factory Price
|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Steel Plate |
| Standard: | ASTM, AISI, GB, JIS, DIN, BS |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- TIGA-10117
- Certification
- ISO, RoHS, IBR
- Surface Treatment
- Coated
- Technique
- Color Coated Galvanized
- Application
- Mold & Dies, Ship Plate, Boiler Plate, Container Plate, Flange Plate
- Special Use
- Cutting Tools, Measuring Tools, Cutters in Common Steel, High-strength Steel Plate, Wear Resistant Steel, Silicon Steel
- Stock
- Stock
- Az Steel Composition
- 55% Aluminum,44% Galvanized
- Thickness
- 0.3-1.2mm
- Width
- 665-1070mm
- Surface
- PE(Regular), SMP, PVDF, HDP
- Spangle
- Minimum, Small, Big, Zero, Skin Pass
- Material
- Dx51d, SGCC
- Place of Origin
- China (Mainland)
- Color
- Ral Color or as Per Samples
- Tile Type
- Corrugated, Trapezoidal, Glazed, etc
- Width Tolerance
- 0 to +2mm
- Length
- as Per Request
- Model Number
- Wave, Trapezoidal, Color Glazed
- Apply Home
- Appliances, Constructions
- Package Materials
- Waterproof Paper,Plastic Paper,Steel Plate
- Lead Time
- 10-20 Days After Receiving Deposit
- Transport Package
- Seaworthy Export Package
- Specification
- 0.3-1.2mm
- Trademark
- TIGA
- Origin
- China
- HS Code
- 72107010
- Production Capacity
- 200, 000 Tons/Year
Product Description
The Prepainted Galvanized/Galvalume Roof Panel has beautiful appearance, bright colors, good weatherability and short construction period. It is a kind of widely used construction material in modern times.
| Technique of production | Double painting and double baking process Double painting and one baking process |
| Standard | AISI, ASTM, GB, JIS |
| Material | SGCC, DX51D |
| Brand | TIGA |
| Thickness | 0.14-0.8mm(or as per customer's requirements) |
| Width | 665-1070mm( normal 950, 960, 1050mm, etc) |
| Length | 2000-5000 meters(common) |
| Tolerance | +/-0.02mm |
| Zinc coating | 30-275g/m2 |
| Painting | Top: 15 to 25 um (5 um + 12-20 um) back: 7-25 um |
| Surface coating type | PE(regular), SMP, HDP, PVDF |
| Surface coating color | ALL Colors in RAL Cards |
| Certification | ISO 9001-2008, SGS, CE, BV |
| MOQ | 20 TONS (in one 20ft FCL) |
| Delivery | 15-25 days |
| Monthly Output | 10000 tons |
| Payment | T/T, LC, Western Union, Paypal |
Standard seaworthy export packing: 3 layers of packing, inside is craft paper, water plastic film is in the middle and outside is GI steel sheet to be covered by steel strips with lock, with inner coil sleeve.
1. Acid and alkali resistance
2. Strong waterproofness
3. Super bending force
4. Frost resistance
5. Fire resistance
6. Good anti-aging effect
PPGI roofing sheet can be widely used in garden, factory, village, hotel, exhibition center, vocation village, family construction, modern villas and outdoor decoration.











Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Roofing Sheet
- prepainted roofing sheet
- Blue Color Corrugated Aluzinc Steel Sheet Roofing Sheet Factory Price