Wholesale Factory Corrugated Steel Sheet Metal Aluzinc Roof Manufacturer
|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Steel Plate |
| Standard: | ASTM, AISI, GB, JIS, DIN, BS |
Diamond Member Since 2013
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Importers and Exporters
High Repeat Buyers Choice
Exhibition Experience
Fast Delivery
The supplier has import and export rights
More than 50% of buyers repeatedly choose the supplier
The supplier had participated in offline trade shows, you can check the Audit Report for more information
The supplier can deliver the goods within 30 days
Sign In to see all verified strength labels (23)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- TIGA-WLRS001
- Certification
- ISO, RoHS, IBR
- Surface Treatment
- Aluzinc Coated
- Technique
- Cold Rolled
- Application
- Mold & Dies, Ship Plate, Boiler Plate, Container Plate, Flange Plate
- Special Use
- Cutting Tools, Measuring Tools, Cutters in Common Steel, High-strength Steel Plate, Wear Resistant Steel, Silicon Steel
- Stock
- Stock
- Place of Origin
- China (Mainland)
- Thickness
- 0.14-0.6mm
- Length
- as Per Request
- Width
- 665-1070mm
- Thickness Tolerance
- +/-0.02mm
- Material
- Dx51d, Dx52D, Dx53D, S220gd, S250gd, S350gd,SGCC
- Surface
- Dry/Oiled/Chromate/Afp
- Top Paint
- PE(Regular), SMP, PVDF, HDP
- Zinc Coating
- 30-275G/M2
- Trade Term
- Fob/CIF/CFR
- Payment Term
- L/C at Sight, T/T
- Surface Pattern
- Matte/Filmed/Printed/Embossed/Normal
- Usage
- Roofing, Exterior and Interior Wall
- Tile Type
- Corrugated, Trapezoidal, Glazed, etc
- Surface Type
- Galvanized/Color Coated
- Transport Package
- Seaworthy Export Package
- Specification
- 0.14-0.6mm
- Trademark
- TIGA
- Origin
- China
- HS Code
- 72107010
- Production Capacity
- 200, 000 Tons/Year
Product Description
1.Introduction:
Henan Tiga Engineering Company Limited, as one of roof sheets manufacturer in China, mainly offer corrugated, trapezoid(IBR, Box profile), glazed steel sheets, with various raw materials such as hot dipped galvanized steel coils, steel rolls, prepainted galvanized or steel coils and aluminium coils.
Metal Roofing Tile become more and more popular for its good corrosion protection of the Alu-zinc coatings, it is widely used in construction, home applicance, etc. As one of the most popular building materials in construction industry, it is usually pressed into different sheet type, such as corrugated, trapezoidal, glazed or prepainted, then become roof tile, wall cladding, or other construction decorations.
2.Advantages:
1) High corrosion resistance, high-temperature resistance
2) Smooth surface, Attractive and durable
3) Low costs in material and labor
4) High strength
5)Short installation time
6) Suitable for various construction style
3.Our Main Products:
1. Galvanized Steel Coils/Sheets/Tiles
2. Steel Coils/Sheets/Tiles
3. Prepainted Galvanized Steel Coils/Sheets/Tiles
4. Cold Roll Forming Machine
5.Prefabricated Steel Structure
6.Container House
7.Corrugated/Glazed/Trapezoidal Tiles
Specifications :
|
Technique of production |
Double painting and double baking process Double painting and one baking process |
| Standard | AISI,ASTM,GB,JIS |
| Material | SGCC,DX51D,DX52D,DX53D |
| Brand | TIGA Steel |
| Thickness | 0.14-0.6mm |
| Width | 665-1070mm |
| Length | 2000-5000 meters(common) |
| Tolerance | +/-0.02mm |
| Zinc coating | 30-275g/m2 |
| Painting | Top: 15 to 25 um (5 um + 12-20 um) back: 7-15 um |
| Surface coating type |
PE(regular), SMP, HDP, PVDF |
| Surface coating color | Ral Color or as Per Samples |
| Coil Weight | 3-8 tons |
| Certification | ISO 9001-2008,SGS,CE,BV |
| MOQ | 20 TONS (in one 20ft FCL) |
| Delivery | 15-25 days |
| Monthly Output | 10000 tons |
| Payment | T/T, L/C, Western Union, Paypal |












Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Roofing Sheet
- galvalume roofing sheet
- Wholesale Factory Corrugated Steel Sheet Metal Aluzinc Roof Manufacturer
Related Categories
Hot Searches
More