|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Standard: | ASTM, JIS, GB, AISI, DIN, BS |
| Certification: | ISO, RoHS, IBR |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Name of Products | RAL Color - Pressed Patterns Prepainted Galvanized Steel Coils / Plates |
| Raw Materials | SGCC / DX51D+Z; SGCD1/DX52D+Z |
| Zinc Coated | Z40-Z275g / M2 |
| Paint coated | Top: 20-25μm / Back: 7-12μm |
| Coating type | PE SMP HDP PVDF |
| Surface process | Printed, Pressed(Embossed), Filmed, Matte, Depurative Color-Coated etc, |
| Coating layer | 2/2 (Double Coated / Double Coated) 2/1 (Double Coated / Single Coated) |
| Thickness | 0.12~1.5 mm |
| Width | 10~600mm; 600~1500mm |
| Color | RAL Color, or following customer's sample |
| Hardness | Soft hard(60),medium hard(HRB60-85),full hard(HRB85-95) |
| Coil Weight | 3~5 Tons |
| ID of Coil | 508 mm / 610 mm |
| Payment | T/T before shipment(30% in advance as downpayment, the balance too be paid before shipment ; L/C at sight |
| Currency | USD, EURO |
| Trade Terms | FOB, CIF, FCA, CPT, CIP EXW etc. |
| MOQ | 25 Tons |
| Loading port | Qingdao, Tianjin |
| Transportation | by sea or by train |
| Packing | Long distance seaworthy export packing |
| Origin | China |
| Delivery time | 10 days (stock) |