| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Warranty |
| Feature: | Environmental, Fireproof, Light Weight, Metal Panel |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| thickness range | 50/75/100/120/150/200mm; Customized |
| width range | 950/960/1150mm |
| length range | less than 11.8m |
| external steel sheet thickness | 0.18-0.8mm |
| external base material | color coated steel sheet |
| internal insulation materials | EPS, rock wool, glass wool, PU |
| internal insulation thickness | 50-200 mm |
| internal insulation density | EPS:12~25kg/m3; rock wool/glass wool >110kg/m3; PU: 36-45kg/m3; |
| applications | roof and wall panels |
| package | standard export seaworthy package |