5V 0.35mm Iron & Ribbed Sheet for Chile Market Az150 Aluzinc Galvalume Corrugated Roof Sheet Gl Steel Sheets
|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Engineer Online Service |
| Warranty: | 1 Year |
Diamond Member Since 2013
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Importers and Exporters
High Repeat Buyers Choice
Exhibition Experience
Fast Delivery
The supplier has import and export rights
More than 50% of buyers repeatedly choose the supplier
The supplier had participated in offline trade shows, you can check the Audit Report for more information
The supplier can deliver the goods within 30 days
Sign In to see all verified strength labels (23)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- 0.16-1.2 * 665-1070mm roof plate
- Type
- Steel Plate
- Standard
- ASTM, AISI, GB, JIS, DIN, BS
- Certification
- ISO, RoHS, IBR
- Surface Treatment
- Galvanized
- Technique
- Cold Rolled
- Application
- Mold & Dies, Ship Plate, Boiler Plate, Container Plate, Flange Plate
- Special Use
- Cutting Tools, Measuring Tools, Cutters in Common Steel, High-strength Steel Plate, Wear Resistant Steel, Silicon Steel
- Stock
- Stock
- Spangle
- Normal, Minimum, Small, Big, Zero, Skin Pass
- Thickness Tolerance
- +/-0.02mm
- Thickness
- 0.12-1.2mm
- Length
- 1000mm-11800mm
- Width
- 665-1070mm
- Surface
- Galvanized
- Place of Origin
- China (Mainland)
- Zinc Coating
- 30-275G/M2
- Material
- Dx51d, SGCC
- Color
- Galvanized
- Tile Type
- Corrugated, Trapezoidal, etc
- Business Type
- Factory
- Usage
- Roof,Clading,Fencing,Sandwich Panel
- Base Material
- Galvanized or Galvalume Steel
- Lifetime
- 15-20 Years
- Transport Package
- Seaworthy Export Package
- Specification
- 0.16-1.2mm
- Trademark
- TIGA
- Origin
- China
- HS Code
- 72104100
- Production Capacity
- 200, 000 Tons/Year
Product Description
5V iron & Ribbed Sheet for Chile Market AZ150 Aluzinc Galvalume Corrugated Roof Sheet GL Steel Sheets











Metal Corrugated Roofing Sheet Brief Introduction:
galvanized roofing sheet has beautiful appearance and different spangles .
Metal Corrugated Roofing Sheet Application:
Galvanized tile has advantages including beautiful, classical appearance and graceful taste. It can be widely used in village, hotel, exhibition, vocation village, family construction and outdoor decoration.
Metal Corrugated Roofing Sheet Features:
1. Acid and alkali resistant
2. Strong waterproof
3. Super bending force
4. Frost resistance
5. Fire resistance
6. High temperature resistance
7. Good anti-aging effect
Metal Corrugated Roofing Sheet Specifications:
| Brand | TIGA |
| Standard | AISI,ASTM,GB,JIS |
| Material | SGCC,DX51D |
| Thickness | 0.12-1.2mm(or as per customer's requirements) |
| Width | 665-1070mm( normal 665, 800, 900, 950, 960, 1050mm, etc) |
| Length | 1200-5800 meters(common) |
| Tolerance | +/-0.02mm |
| Zinc coating | 30-275g/m2 |
| Certification | ISO 9001-2008,SGS,CE,BV |
| MOQ | 20 TONS (in one 20ft FCL) |
| Delivery | 15-25 days |
| Monthly Output | 10000 tons |
| Payment | T/T, LC, Western Union, Paypal |








Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Roofing Sheet
- galvanized steel sheet
- 5V 0.35mm Iron & Ribbed Sheet for Chile Market Az150 Aluzinc Galvalume Corrugated Roof Sheet Gl Steel Sheets
Related Categories
Hot Searches
More